Looking for a large quantity of SDRWU3? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | SDRWU3 |
| Brand Name | Addonics |
| Product Type | DVD-Writer |
| Technical Information | |
| Maximum CD Read Speed | 48x |
| Maximum CD Write Speed | 48x |
| Maximum CD Rewrite Speed | 24x |
| Maximum DVD Read Speed | 16x |
| Maximum DVD Write Speed | 24x |
| Optical Media Supported | DVD-RAM/±R/±RW |
| Media Layer Supported | Double-layer |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB 3.0 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | External |
| Height | 2" |
| Width | 6.9" |
| Depth | 9.9" |
| Weight (Approximate) | 4.40 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no SDRWU3. Or Request a Quote below: