Looking for a large quantity of 1700950F1? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 1700950F1 |
| Brand Name | Bluesocket |
| Product Type | Wireless Access Point |
| Technical Information | |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11n |
| Frequency Band |
5 GHz 2.40 GHz |
| Number of Internal Antennas | 6 |
| Wireless Transmission Speed | 900 Mbit/s |
| MIMO Technology | Yes |
| Beamforming Technology | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| PoE PD Port | Yes |
| VGA | No |
| HDMI | No |
| USB | No |
| Powerline | No |
| Management Port | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor |
Ceiling Mountable Wall Mountable |
| Height | 1.5" |
| Width | 6.5" |
| Depth | 6.5" |
| Weight (Approximate) | 1.25 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 1700950F1. Or Request a Quote below: