Looking for a large quantity of ADAM-6541/ST? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | ADAM-6541/ST |
| Brand Name | Advantech |
| Product Type | Transceiver/Media Converter |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| DVI | No |
| USB | No |
| Management Port | No |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Number of ST Ports | 1 |
| ST Port Type | Duplex |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported |
Twisted Pair Optical Fiber |
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
| Maximum Distance Supported | 1.24 Mile |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Network Technology |
10/100Base-TX 100Base-FX |
| Power Description | |
| Power Source | AC Adapter |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor |
Rail-mountable Panel-mountable Wall Mountable Piggyback Mount |
| Height | 4.4" |
| Width | 2.8" |
| Depth | 1.1" |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no ADAM-6541/ST. Or Request a Quote below: