Looking for a large quantity of AT-TQ3600-01? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | AT-TQ3600-01 |
| Brand Name | Allied Telesis |
| Product Type | Wireless Access Point |
| Technical Information | |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11n |
| Wireless Transmission Speed | 900 Mbit/s |
| MIMO Technology | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| Ethernet Technology |
Ethernet Fast Ethernet Gigabit Ethernet |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| VGA | No |
| HDMI | No |
| USB | No |
| Powerline | No |
| Management Port | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor |
Wall Mountable Ceiling Mountable Desktop |
| Height | 2.6" |
| Width | 7.9" |
| Depth | 7.9" |
| Weight (Approximate) | 2.65 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no AT-TQ3600-01. Or Request a Quote below: