Looking for a large quantity of AUE0301F? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | AUE0301F |
| Brand Name | Aluratek |
| Product Type | Gigabit Ethernet Card |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB |
| Total Number of Ports | 1 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Network & Communication | |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Physical Characteristics | |
| Height | 1.3" |
| Width | 3" |
| Weight (Approximate) | 2 oz |
| Miscellaneous | |
| Device Supported | PC |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no AUE0301F. Or Request a Quote below: