Looking for a large quantity of APCRBC143? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | APCRBC143 |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Product Type | UPS Battery Pack |
| Technical Information | |
| Battery Characteristics | Spill-proof/Maintenance-free |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Hot Swappable | Yes |
| Minimum Battery Life | 3 Year |
| Maximum Battery Life | 5 Year |
| Capacity | 600 VAh |
| Output Voltage | 120 V DC |
| Physical Characteristics | |
| Height | 8.9" |
| Width | 11" |
| Depth | 18.9" |
| Weight (Approximate) | 49.10 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no APCRBC143. Or Request a Quote below: