Looking for a large quantity of AC7-25? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | AC7-25 |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Product Type | Standard Power Cord |
| Technical Information | |
| Connector on First End | 1 x 3-pin NEMA L6-20P Male |
| Connector on Second End | 1 x 3-pin NEMA L6-20R Female |
| Localization | North America |
| Power Description | |
| Voltage Rating | 250 V AC |
| Current Rating | 20 A |
| Physical Characteristics | |
| Cord Length | 25 ft |
| Color | Black |
| Weight (Approximate) | 1.10 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no AC7-25. Or Request a Quote below: