Looking for a large quantity of AR3100TAA? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | AR3100TAA |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Product Type | Rack Cabinet |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Floor Standing |
| Color | Black |
| Material | Steel |
| Dynamic/Rolling Weight Capacity | 2250 lb |
| Static/Stationary Weight Capacity | 3000 lb |
| Height | 78.4" |
| Width | 23.6" |
| Depth | 42.1" |
| Rack Height | 42U |
| Rack Width | 19" |
| Rack Depth | 36.02" |
| Weight (Approximate) | 275.20 lb |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
RoHS REACH |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no AR3100TAA. Or Request a Quote below: