Looking for a large quantity of AP8832? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | AP8832 |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Product Type | PDU |
| Technical Information | |
| Input Receptacles | 1 x NEMA L5-30P |
| Output Receptacles | 24 x NEMA 5-20R |
| Protection Type | Overload Protection |
| Power Description | |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Power Rating | 2.88 kVA |
| Input Current | 30 A |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 0U |
| Height | 70.5" |
| Width | 2.2" |
| Depth | 1.7" |
| Weight (Approximate) | 14.70 lb |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
RoHS REACH |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no AP8832. Or Request a Quote below: