Looking for a large quantity of AP8931? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | AP8931 |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Product Type | PDU |
| Technical Information | |
| Input Receptacles | NEMA 5-15P |
| Output Receptacles | 8 x NEMA 5-15R |
| Power Description | |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Power Rating | 1.44 kVA |
| Input Current | 15 A |
| Management | |
| Management |
|
| Physical Characteristics | |
| Form Factor |
Rack-mountable Vertical |
| Rack Height | 0U |
| Height | 38.9" |
| Width | 2.2" |
| Depth | 1.8" |
| Weight (Approximate) | 9.15 lb |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
RoHS REACH |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no AP8931. Or Request a Quote below: