Looking for a large quantity of BG500? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | BG500 |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Product Type | Standby UPS |
| Technical Information | |
| Receptacles | 4 x NEMA 5-15R |
| Power Description | |
| Load Capacity (VA) | 500 VA |
| Load Capacity (Watt) | 300 W |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Battery Information | |
| Backup/Run Time (Full Load) | 4 Minute |
| Maximum Battery Recharge Time | 16 Hour |
| Physical Characteristics | |
| Height | 2.1" |
| Width | 11.4" |
| Depth | 7.5" |
| Weight (Approximate) | 4.84 lb |
| Miscellaneous | |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
RoHS ENERGY STAR REACH cTUVus CEC |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no BG500. Or Request a Quote below: