Looking for a large quantity of BGE90M? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | BGE90M |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Product Type | Standby UPS |
| Technical Information | |
| Receptacles | 3 x NEMA 1-15R |
| Power Description | |
| Load Capacity (VA) | 125 VA |
| Load Capacity (Watt) | 75 W |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Battery Information | |
| Backup/Run Time (Full Load) | 36 Minute |
| Maximum Battery Recharge Time | 6 Hour |
| Physical Characteristics | |
| Height | 5.2" |
| Width | 4.1" |
| Depth | 8.9" |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 6.61 lb |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
RoHS REACH CEC |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no BGE90M. Or Request a Quote below: