Looking for a large quantity of BX800CI? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | BX800CI |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Product Type | Line-interactive UPS |
| Power Description | |
| Load Capacity (VA) | 800 VA |
| Load Capacity (Watt) | 480 W |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Battery Information | |
| Backup/Run Time (Full Load) | 1 Minute |
| Maximum Battery Recharge Time | 8 Hour |
| Physical Characteristics | |
| Height | 8.5" |
| Width | 5.1" |
| Depth | 13.2" |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 17.64 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no BX800CI. Or Request a Quote below: