Looking for a large quantity of DLT1500? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | DLT1500 |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Product Type | Line-interactive UPS |
| Technical Information | |
| Receptacles | 8 x NEMA 5-15R |
| Power Description | |
| Load Capacity (VA) | 1500 VA |
| Load Capacity (Watt) | 1000 W |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Battery Information | |
| Backup/Run Time (Full Load) | 23 Minute |
| Maximum Battery Recharge Time | 3 Hour |
| Physical Characteristics | |
| Height | 8.6" |
| Width | 6.7" |
| Depth | 17.3" |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 53.11 lb |
| Miscellaneous | |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
RoHS REACH ENERGY STAR |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no DLT1500. Or Request a Quote below: