Looking for a large quantity of SL40KFB2? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | SL40KFB2 |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Product Type | Delta Conversion Online UPS |
| Technical Information | |
| Plug/Connector Type | Hard Wire 5-wire |
| Receptacles | 1 x Hard Wire 5-wire |
| Power Description | |
| Load Capacity (VA) | 40 kVA |
| Load Capacity (Watt) | 40 kW |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Output Voltage |
120 V AC 208 V AC |
| Management | |
| Network Management | SNMP Manageable |
| Battery Information | |
| Backup/Run Time (Full Load) | 3.70 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 14.20 Minute |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tower |
| Height | 55.1" |
| Width | 39" |
| Depth | 32" |
| Weight (Approximate) | 1430 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no SL40KFB2. Or Request a Quote below: