Looking for a large quantity of SMT3000RMUS? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | SMT3000RMUS |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Product Type | Line-interactive UPS |
| Technical Information | |
| Receptacles |
6 x NEMA 5-15R 2 x NEMA 5-20R |
| Power Description | |
| Load Capacity (VA) | 2880 VA |
| Load Capacity (Watt) | 2700 W |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Battery Information | |
| Backup/Run Time (Full Load) | 3 Minute |
| Maximum Battery Recharge Time | 3 Hour |
| Physical Characteristics | |
| Height | 3.4" |
| Width | 18.9" |
| Depth | 26.9" |
| Rack Height | 2U |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Weight (Approximate) | 97.62 lb |
| Miscellaneous | |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
ENERGY STAR REACH RoHS |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no SMT3000RMUS. Or Request a Quote below: