Looking for a large quantity of SMX3000HV? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | SMX3000HV |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Product Type | Line-interactive UPS |
| Power Description | |
| Load Capacity (VA) | 3000 VA |
| Load Capacity (Watt) | 2700 W |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Battery Information | |
| Backup/Run Time (Full Load) | 6 Minute |
| Maximum Battery Recharge Time | 3 Hour |
| Physical Characteristics | |
| Height | 17" |
| Width | 7" |
| Depth | 19" |
| Rack Height | 4U |
| Form Factor | Tower/Rack Mountable |
| Weight (Approximate) | 85.19 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no SMX3000HV. Or Request a Quote below: