Looking for a large quantity of SRT192BP? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | SRT192BP |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Product Type | External Battery Pack |
| Technical Information | |
| Battery Characteristics | Spill-proof/Maintenance-free |
| Battery Chemistry | Sealed Lead Acid (SLA) |
| Minimum Battery Life | 3 Year |
| Maximum Battery Life | 5 Year |
| Capacity | 1920 VAh |
| Output Voltage | 192 V DC |
| Physical Characteristics | |
| Height | 17" |
| Width | 5.1" |
| Depth | 26.9" |
| Weight (Approximate) | 200.62 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no SRT192BP. Or Request a Quote below: