Looking for a large quantity of SRT5KRMXLW-HW? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | SRT5KRMXLW-HW |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Product Type | Dual Conversion Online UPS |
| Power Description | |
| Load Capacity (VA) | 5000 VA |
| Load Capacity (Watt) | 4500 W |
| Output Voltage |
208 V AC 230 V AC |
| Battery Information | |
| Backup/Run Time (Full Load) | 4 Minute |
| Maximum Battery Recharge Time | 1.50 Hour |
| Physical Characteristics | |
| Height | 5.1" |
| Width | 17" |
| Depth | 28.3" |
| Rack Height | 3U |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Weight (Approximate) | 123 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no SRT5KRMXLW-HW. Or Request a Quote below: