Looking for a large quantity of SRT6KXLT? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | SRT6KXLT |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Product Type | Dual Conversion Online UPS |
| Technical Information | |
| Receptacles |
1 x Hard Wire 3-wire (2PH + G) 2 x NEMA L6-20R 3 x NEMA L6-30R |
| Power Description | |
| Load Capacity (VA) | 6000 VA |
| Load Capacity (Watt) | 6000 W |
| Input Voltage | 208 V AC |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Battery Information | |
| Backup/Run Time (Full Load) | 2 Minute |
| Maximum Battery Recharge Time | 1.50 Hour |
| Physical Characteristics | |
| Height | 17" |
| Width | 6.9" |
| Depth | 28.3" |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 135 lb |
| Miscellaneous | |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
RoHS REACH ENERGY STAR |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no SRT6KXLT. Or Request a Quote below: