Looking for a large quantity of SUA2200-IM? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | SUA2200-IM |
| Brand Name | APC |
| Product Type | Line-interactive UPS |
| Technical Information | |
| Receptacles |
8 x NEMA 5-15R 2 x NEMA 5-20R |
| Power Description | |
| Load Capacity (VA) | 2200 VA |
| Load Capacity (Watt) | 1980 W |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Battery Information | |
| Backup/Run Time (Full Load) | 6.70 Minute |
| Physical Characteristics | |
| Height | 17" |
| Width | 8" |
| Depth | 22" |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 112 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no SUA2200-IM. Or Request a Quote below: