Looking for a large quantity of MD224CI/A? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | MD224CI/A |
| Brand Name | Apple |
| Product Type | Notebook |
| Processor & Chipset | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 1.70 GHz |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Memory | |
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Storage | |
| Solid State Drive Capacity | 128 GB |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 11.6" |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | HD 4000 |
| Graphics Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Thunderbolt | Yes |
| Software | |
| Operating System | Mac OS X 10.7 Lion |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 5 Hour |
| Power Description | |
| Input Voltage |
110 V AC 220 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Height | 0.7" |
| Width | 11.8" |
| Depth | 7.6" |
| Weight (Approximate) | 2.38 lb |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no MD224CI/A. Or Request a Quote below: