Looking for a large quantity of MD788LL/A? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | MD788LL/A |
| Brand Name | Apple |
| Product Type | Tablet |
| Processor & Chipset | |
| Processor Manufacturer | Apple |
| Processor Type | A7 |
| Processor Speed | 1.30 GHz |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Storage | |
| Flash Memory Capacity | 16 GB |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 9.7" |
| Display Screen Technology |
In-plane Switching (IPS) Technology Retina Display |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Resolution | 2048 x 1536 |
| Graphics Controller Manufacturer | Imagination Technologies |
| Graphics Controller Model | PowerVR G6430 |
| Network & Communication | |
| WWAN Supported | No |
| GPS | No |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in Devices | |
| Sensor Type |
Gyro Sensor Accelerometer Ambient Light Sensor Digital Compass |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Front Camera/Webcam Resolution | 1.2 Megapixel |
| Rear Camera | Yes |
| Rear Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Focus Modes | Auto-focus |
| Software | |
| Operating System Platform | iOS |
| Operating System | iOS 7 |
| Physical Characteristics | |
| Color | Silver |
| Form Factor | Slate |
| Height | 9.4" |
| Width | 6.6" |
| Depth | 0.3" |
| Weight (Approximate) | 1 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no MD788LL/A. Or Request a Quote below: