Looking for a large quantity of AV2805-AI? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | AV2805-AI |
| Brand Name | Arecont Vision |
| Product Type | Network Camera |
| Display & Graphics | |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Color Supported | Color |
| Effective Camera Resolution | 2.1 Megapixel |
| Video | |
| Video Formats |
H.264 Motion JPEG MPEG MPEG-4 |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Network & Communication | |
| Connectivity Technology | Cable |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Box |
| Height | 2.5" |
| Width | 3" |
| Depth | 2.2" |
| Weight (Approximate) | 8.60 oz |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Country of Origin | United States |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no AV2805-AI. Or Request a Quote below: