Looking for a large quantity of C100PA-DB01? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | C100PA-DB01 |
| Brand Name | Asus |
| Product Type | 2 in 1 Notebook |
| Processor & Chipset | |
| Processor Manufacturer | Rockchip |
| Processor Type | Cortex A17 |
| Processor Model | RK3288 |
| Processor Speed | 1.80 GHz |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Memory | |
| Standard Memory | 2 GB |
| Memory Technology | LPDDR3 |
| Storage | |
| Optical Drive Type | No |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 10.1" |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Resolution | 1280 x 800 |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Controller Manufacturer | ARM |
| Graphics Controller Model | Mali-T764 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Software | |
| Operating System Platform | Chrome OS |
| Operating System | Chrome OS |
| Power Description | |
| Input Voltage |
120 V AC 230 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Color | Silver |
| Form Factor | Convertible |
| Height | 0.6" |
| Width | 10.4" |
| Depth | 7.2" |
| Weight (Approximate) | 2 lb |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no C100PA-DB01. Or Request a Quote below: