Looking for a large quantity of CROSSBLADE RANGER? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | CROSSBLADE RANGER |
| Brand Name | ROG |
| Product Type | Desktop Motherboard |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Total Processor Supported | 1 |
| Processor Socket | Socket FM2+ |
| Processor Supported |
A-Series Athlon X2 Athlon X4 Sempron |
| Memory | |
| Number of Memory Slots | 4 |
| Memory Form Factor | DIMM |
| Maximum Memory | 64 GB |
| Memory Speed Supported |
2.67 GHz (O.C.) 2.40 GHz (O.C.) 2.25 GHz (O.C.) 2.20 GHz (O.C.) 2.13 GHz 1.87 GHz 1.60 GHz 1.33 GHz |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| I/O Controller | |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| RAID Supported | Yes |
| RAID Levels |
0 1 5 10 JBOD |
| Video | |
| Onboard Video | CPU Dependent Video |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Audio | |
| Audio Channels | 7.1 |
| Network & Communication | |
| Gigabit Ethernet | Yes |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Slots | 7 |
| Total Number of PCI Express Slots | 5 |
| Number of PCI Express x1 Slots | 2 |
| Number of PCI Express x16 Slots | 3 |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number of USB 3.0 Ports | 4 |
| S/PDIF | Yes |
| VGA | Yes |
| HDMI | Yes |
| DVI | Yes |
| Onboard Interfaces | |
| Number of SATA Interfaces | 8 |
| Total Number of Onboard USB Ports | 8 |
| Number of Onboard USB 3.0 Ports | 2 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | ATX |
| Width | 12" |
| Depth | 9.6" |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no CROSSBLADE RANGER. Or Request a Quote below: