Looking for a large quantity of Z9PE-D16? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | Z9PE-D16 |
| Brand Name | Asus |
| Product Type | Server Motherboard |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Total Processor Supported | 2 |
| Processor Socket | Socket R LGA-2011 |
| Processor Supported | Xeon |
| Memory | |
| Number of Memory Slots | 16 |
| Memory Form Factor |
RDIMM UDIMM LRDIMM DIMM |
| Maximum Memory | 512 GB |
| Memory Speed Supported |
1.60 GHz 1.33 GHz 1.07 GHz 800 MHz |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| I/O Controller | |
| Controller Type |
Serial ATA/600 Serial ATA/300 |
| RAID Supported | Yes |
| RAID Levels |
0 1 5 1+0 |
| Video | |
| Onboard Video | On-board Video Chipset |
| Graphics Controller Manufacturer | ASPEED |
| Graphics Controller Model | AST2300 |
| Network & Communication | |
| Gigabit Ethernet | Yes |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Slots | 6 |
| Total Number of PCI Express Slots | 6 |
| Number of PCI Express x16 Slots | 6 |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| VGA | Yes |
| Onboard Interfaces | |
| Number of SATA Interfaces | 10 |
| Total Number of Onboard USB Ports | 3 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | SSI EEB |
| Width | 13" |
| Depth | 12" |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no Z9PE-D16. Or Request a Quote below: