Looking for a large quantity of H97M-PLUS? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | H97M-PLUS |
| Brand Name | Asus |
| Product Type | Desktop Motherboard |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Total Processor Supported | 1 |
| Processor Socket | Socket H3 LGA-1150 |
| Processor Supported |
Core i7 Core i5 Core i3 Pentium Celeron |
| Memory | |
| Number of Memory Slots | 4 |
| Memory Form Factor | DIMM |
| Maximum Memory | 32 GB |
| Memory Speed Supported |
1.60 GHz 1.33 GHz |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| I/O Controller | |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| RAID Supported | Yes |
| RAID Levels |
0 1 5 1+0 |
| Video | |
| Onboard Video | CPU Dependent Video |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Audio Channels | 7.1 |
| Network & Communication | |
| Gigabit Ethernet | Yes |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Slots | 4 |
| Total Number of PCI Express Slots | 2 |
| Number of PCI Express x16 Slots | 2 |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number of USB 3.0 Ports | 4 |
| VGA | Yes |
| HDMI | Yes |
| DVI | Yes |
| Onboard Interfaces | |
| Number of SATA Interfaces | 6 |
| Number of M.2 Interfaces | 1 |
| Total Number of Onboard USB Ports | 8 |
| Number of Onboard USB 3.0 Ports | 2 |
| Onboard S/PDIF Header | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Micro ATX |
| Width | 9.6" |
| Depth | 8.8" |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
RoHS WEEE |
| Country of Origin | China |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no H97M-PLUS. Or Request a Quote below: