Looking for a large quantity of M2N? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | M2N |
| Brand Name | Asus |
| Product Type | Desktop Motherboard |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Model | nForce 430 MCP |
| Total Processor Supported | 1 |
| Processor Socket | Socket AM2 PGA-940 |
| Processor Supported |
Athlon 64 Athlon 64 X2 Athlon X2 Opteron Sempron Athlon 64 FX |
| Memory | |
| Number of Memory Slots | 4 |
| Maximum Memory | 8 GB |
| Memory Speed Supported |
800 MHz 667 MHz 533 MHz |
| Memory Technology | DDR2 SDRAM |
| I/O Controller | |
| Controller Type |
Floppy Controller Serial ATA/300 Ultra ATA/133 (ATA-7) |
| RAID Supported | Yes |
| RAID Levels |
0 1 0+1 5 JBOD |
| Audio | |
| Audio Channels | 5.1 |
| Network & Communication | |
| Gigabit Ethernet | Yes |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Slots | 6 |
| Total Number of PCI Express Slots | 3 |
| Number of PCI Express x1 Slots | 2 |
| Number of PCI Express x16 Slots | 1 |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| S/PDIF | Yes |
| Onboard Interfaces | |
| Number of SATA Interfaces | 4 |
| Total Number of Onboard USB Ports | 3 |
| Onboard S/PDIF Header | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | ATX |
| Width | 12" |
| Depth | 8.1" |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
RoHS WEEE |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no M2N. Or Request a Quote below: