Looking for a large quantity of P5Q PRO? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | P5Q PRO |
| Brand Name | Asus |
| Product Type | Desktop Motherboard |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | P45 Express |
| Total Processor Supported | 1 |
| Processor Socket | Socket T LGA-775 |
| Processor Supported |
Core 2 Extreme Core 2 Quad Core 2 Duo Pentium Dual-core Celeron Dual-Core Celeron Core 2 Extreme Quad-Core Pentium 4 Pentium D |
| Multi GPU Supported | CrossFireX |
| Memory | |
| Number of Memory Slots | 4 |
| Maximum Memory | 16 GB |
| Memory Speed Supported |
1.20 GHz 1.07 GHz 800 MHz 667 MHz |
| Memory Technology | DDR2 SDRAM |
| I/O Controller | |
| Controller Type |
Floppy Controller Serial ATA/300 Ultra ATA/133 (ATA-7) |
| RAID Supported | Yes |
| RAID Levels |
0 1 5 1+0 |
| Audio | |
| Audio Channels | 7.1 |
| Network & Communication | |
| Gigabit Ethernet | Yes |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Slots | 7 |
| Total Number of PCI Express Slots | 5 |
| Number of PCI Express x1 Slots | 3 |
| Number of PCI Express x16 Slots | 2 |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| S/PDIF | Yes |
| Onboard Interfaces | |
| Number of SATA Interfaces | 8 |
| Total Number of Onboard USB Ports | 3 |
| Onboard S/PDIF Header | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | ATX |
| Width | 12" |
| Depth | 9.6" |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no P5Q PRO. Or Request a Quote below: