Looking for a large quantity of RAMPAGE V EXTREME? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | RAMPAGE V EXTREME |
| Brand Name | ROG |
| Product Type | Desktop Motherboard |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Total Processor Supported | 1 |
| Processor Socket | Socket LGA 2011-v3 |
| Processor Supported |
Core i7 Xeon |
| Memory | |
| Number of Memory Slots | 8 |
| Memory Form Factor | DIMM |
| Maximum Memory | 64 GB |
| Memory Speed Supported |
3.30 GHz (O.C.) 3 GHz (O.C.) 2.80 GHz (O.C.) 2.67 GHz (O.C.) 2.40 GHz (O.C.) 2.13 GHz |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| I/O Controller | |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| RAID Supported | Yes |
| RAID Levels |
0 1 5 10 |
| Video | |
| Onboard Video | No |
| Audio | |
| Audio Channels | 7.1 |
| Network & Communication | |
| Bluetooth | Yes |
| Gigabit Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Slots | 6 |
| Total Number of PCI Express Slots | 6 |
| Number of PCI Express x1 Slots | 1 |
| Number of PCI Express x16 Slots | 5 |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 12 |
| Number of USB 3.0 Ports | 10 |
| S/PDIF | Yes |
| Onboard Interfaces | |
| Number of SATA Interfaces | 8 |
| Number of M.2 Interfaces | 1 |
| Number of SATA Express Interfaces | 2 |
| Total Number of Onboard USB Ports | 8 |
| Number of Onboard USB 3.0 Ports | 4 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Extended ATX |
| Width | 12" |
| Depth | 10.7" |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no RAMPAGE V EXTREME. Or Request a Quote below: