Looking for a large quantity of 90-C1CRF4-L0AANAYZ? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 90-C1CRF4-L0AANAYZ |
| Brand Name | Asus |
| Product Type | Graphic Card |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Line | GeForce |
| Chipset Series | 8 |
| Chipset Model | 8400 GS |
| GPU Clock | 589 MHz |
| Memory | |
| Standard Memory | 1 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Bus Width | 64 bit |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | PCI Express 2.0 |
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| VGA | Yes |
| Number of VGA Outputs | 1 |
| DVI | Yes |
| Total Number of DVI Outputs | 1 |
| Dual Link DVI Supported | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Card Height | Low-profile |
| Cooler Type | Passive Cooler |
| Height | 4.8" |
| Thickness | 1.6" |
| Length | 7" |
| Miscellaneous | |
| Platform Supported | PC |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 90-C1CRF4-L0AANAYZ. Or Request a Quote below: