Looking for a large quantity of GT730-SL-1GD3-BRK? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | GT730-SL-1GD3-BRK |
| Brand Name | Asus |
| Product Type | Graphic Card |
| Technical Information | |
| API Supported | DirectX 11.0 |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Line | GeForce |
| Chipset Series | GT 700 |
| Chipset Model | GT 730 |
| GPU Clock | 1.80 GHz |
| Memory | |
| Standard Memory | 1 GB |
| Memory Technology | GDDR3 |
| Bus Width | 64 bit |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | PCI Express 2.0 |
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| VGA | Yes |
| Number of VGA Outputs | 1 |
| DVI | Yes |
| Total Number of DVI Outputs | 1 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Card Height | Low-profile |
| Cooler Type | Passive Cooler |
| Height | 2.7" |
| Thickness | 1.2" |
| Length | 5.4" |
| Miscellaneous | |
| Platform Supported | PC |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no GT730-SL-1GD3-BRK. Or Request a Quote below: