Looking for a large quantity of R7250-1GD5? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | R7250-1GD5 |
| Brand Name | Asus |
| Product Type | Graphic Card |
| Technical Information | |
| API Supported |
DirectX 11.2 DirectCompute 11 OpenCL |
| Multi-GPU Technology | CrossFire |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Chipset Line | Radeon |
| Chipset Series | R7 200 |
| Chipset Model | R7 250 |
| GPU Clock | 1 GHz |
| Memory | |
| Standard Memory | 1 GB |
| Memory Technology | GDDR5 |
| Bus Width | 128 bit |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | PCI Express 3.0 |
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| VGA | Yes |
| Number of VGA Outputs | 1 |
| DVI | Yes |
| Total Number of DVI Outputs | 1 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Cooler Type | Fan Cooler |
| Height | 4.4" |
| Thickness | 1.3" |
| Length | 6.3" |
| Miscellaneous | |
| Platform Supported | PC |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no R7250-1GD5. Or Request a Quote below: