Looking for a large quantity of R9FURYX-4G? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | R9FURYX-4G |
| Brand Name | Asus |
| Product Type | Graphic Card |
| Technical Information | |
| API Supported |
OpenGL 4.4 DirectX 12 |
| Multi-GPU Technology | CrossFire |
| Number of Monitors Supported | 6 |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Chipset Line | Radeon |
| Chipset Series | R9 |
| Chipset Model | R9 Fury X |
| GPU Clock | 1.05 GHz |
| Memory | |
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Technology | HBM |
| Bus Width | 4096 bit |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | PCI Express 3.0 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 3 |
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Physical Characteristics | |
| Slot Space Required | Dual |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Cooler Type | Liquid Cooler |
| Height | 1.5" |
| Width | 4.5" |
| Length | 7.7" |
| Miscellaneous | |
| Platform Supported | PC |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no R9FURYX-4G. Or Request a Quote below: