Looking for a large quantity of CS17916? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | CS17916 |
| Brand Name | Aten |
| Product Type | KVM Switchbox |
| Technical Information | |
| Number of Computers Supported | 16 |
| Number of Local Users Supported | 1 |
| Video | |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1200 |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Number of USB Ports | 19 |
| Number of HDMI Ports | 17 |
| Physical Characteristics | |
| Height | 1.7" |
| Width | 10.1" |
| Depth | 17.2" |
| Weight (Approximate) | 8.51 lb |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
RoHS WEEE |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no CS17916. Or Request a Quote below: