Looking for a large quantity of CS1798? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | CS1798 |
| Brand Name | Aten |
| Product Type | KM Switchbox |
| Technical Information | |
| Number of Computers Supported | 8 |
| Number of Local Users Supported | 1 |
| Video | |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1200 |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Number of USB Ports | 12 |
| Number of HDMI Ports | 9 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 4.4" |
| Width | 25.7" |
| Depth | 43.7" |
| Weight (Approximate) | 7.69 lb |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no CS1798. Or Request a Quote below: