Looking for a large quantity of KN1108V? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | KN1108V |
| Brand Name | Aten |
| Product Type | KVM Switchbox |
| Technical Information | |
| Number of Computers Supported | 8 |
| Number of Local Users Supported | 1 |
| Number of Remote Users Supported | 64 |
| Video | |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1200 |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| PS/2 Port | Yes |
| USB | Yes |
| VGA | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 14 |
| Number of PS/2 Ports | 2 |
| Number of USB Ports | 6 |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| Height | 1.7" |
| Width | 17.1" |
| Depth | 11.3" |
| Weight (Approximate) | 7.87 lb |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
WEEE RoHS |
| TAA Compliant | Yes |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no KN1108V. Or Request a Quote below: