Looking for a large quantity of PE6208A? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | PE6208A |
| Brand Name | Aten |
| Product Type | PDU |
| Technical Information | |
| Input Receptacles | 1 x IEC 60320 C20 |
| Output Receptacles | 8 x NEMA 5-20R |
| Power Description | |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Output Voltage | 110 V AC |
| Power Rating | 1.92 kVA |
| Input Current | 16 A |
| Management | |
| Management |
|
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| Height | 1.7" |
| Width | 8.6" |
| Depth | 17" |
| Weight (Approximate) | 6.11 lb |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
WEEE RoHS |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no PE6208A. Or Request a Quote below: