Looking for a large quantity of PE1114A? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | PE1114A |
| Brand Name | Aten |
| Product Type | PDU |
| Technical Information | |
| Input Receptacles | 1 x NEMA 5-15P |
| Output Receptacles | 14 x NEMA 5-15R |
| Power Description | |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Power Rating | 1.80 kVA |
| Input Current | 15 A |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Vertical Rackmount |
| Rack Height | 0U |
| Height | 3" |
| Width | 36" |
| Depth | 2.8" |
| Weight (Approximate) | 4.65 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no PE1114A. Or Request a Quote below: