Looking for a large quantity of VE803? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | VE803 |
| Brand Name | Aten |
| Product Type | Video Extender Transmitter/Receiver |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wired |
| Number of Input Devices Supported | 1 |
| Number of Output Devices Supported | 1 |
| Maximum Operating Distance | 131.23 ft |
| Video | |
| Graphics Modes | WUXGA |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1200 |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI In | Yes |
| HDMI Out | Yes |
| USB | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Twisted Pair Cable Standard | Category 5e |
| Physical Characteristics | |
| Height | 0.9" |
| Width | 1.2" |
| Weight (Approximate) | 5.64 oz |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
RoHS WEEE |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no VE803. Or Request a Quote below: