Looking for a large quantity of C285-AC? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | C285-AC |
| Brand Name | AVerMedia |
| Product Type | Video Capturing Device |
| Technical Information | |
| Functions |
Video Capturing Audio Capturing |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Video Formats |
MP4 H.264 |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Audio Line In | Yes |
| Audio Line Out | Yes |
| Component Video | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | External |
| Height | 1.3" |
| Width | 7.5" |
| Depth | 6" |
| Weight (Approximate) | 14.85 oz |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
WEEE RoHS 2 |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no C285-AC. Or Request a Quote below: