Looking for a large quantity of AXD-SSD25T5100G? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | AXD-SSD25T5100G |
| Brand Name | Axiom |
| Product Type | Solid State Drive |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 100 GB |
| Encryption Standard | 256-bit |
| Drive Performance | |
| Maximum Read Transfer Rate | 500 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 200 MB/s |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface | SATA |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Physical Characteristics | |
| Drive Type | Internal |
| Drive Width | 2.5" |
| Hot Pluggable | Yes |
| Height | 0.6" |
| Width | 3.1" |
| Depth | 5.4" |
| Weight (Approximate) | 5.14 oz |
| Miscellaneous | |
| Device Supported | Server |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no AXD-SSD25T5100G. Or Request a Quote below: