Looking for a large quantity of AXH-SSD35T5100C? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | AXH-SSD35T5100C |
| Brand Name | Axiom |
| Product Type | Solid State Drive |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 100 GB |
| Encryption Standard | 256-bit |
| Drive Performance | |
| Maximum Read Transfer Rate | 500 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 200 MB/s |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface | SATA |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Physical Characteristics | |
| Drive Type | Internal |
| Drive Width | 3.5" |
| Height | 1" |
| Width | 4.4" |
| Depth | 7.4" |
| Weight (Approximate) | 9.76 oz |
| Miscellaneous | |
| Device Supported | Server |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no AXH-SSD35T5100C. Or Request a Quote below: