Looking for a large quantity of 0536-001? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 0536-001 |
| Brand Name | AXIS |
| Product Type | Network Camera |
| Display & Graphics | |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Color Supported |
Color Monochrome |
| Effective Camera Resolution | 2 Megapixel |
| Video | |
| Video Formats |
H.264 Motion JPEG MPEG-4 |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Lens | |
| Maximum Focal Length | 3.60 mm |
| Network & Communication | |
| Connectivity Technology | Cable |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Dome |
| Height | 3.7" |
| Diameter | 5.2" |
| Weight (Approximate) | 1.63 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 0536-001. Or Request a Quote below: