Looking for a large quantity of 0742-001? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 0742-001 |
| Brand Name | AXIS |
| Product Type | Video Encoder |
| Technical Information | |
| Functions |
Video Compression Video Streaming Video Encoding Video Recording |
| Maximum Resolution | 1536 x 1152 |
| Video Formats |
H.264 MPEG NTSC PAL |
| Interfaces/Ports | |
| Audio Line In | Yes |
| Audio Line Out | Yes |
| Composite Video | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | External |
| Height | 1.8" |
| Width | 5.3" |
| Weight (Approximate) | 1.76 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 0742-001. Or Request a Quote below: