Looking for a large quantity of BWF360A55? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | BWF360a55 |
| Brand Name | Barracuda |
| Product Type | Network Security/Firewall Appliance |
| Technical Information | |
| Firewall Protection Supported |
Web Content Filtering Denial of Service (DoS) Vulnerability Assessment Intrusion Detection SQL Injection Cross Site Scripting Session Hijacking Buffer Overflow Attack Cookie Blocking |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 3 |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Network Standard | 10/100Base-TX |
| Physical Characteristics | |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 1.7" |
| Width | 16.8" |
| Depth | 14" |
| Weight (Approximate) | 12 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no BWF360A55. Or Request a Quote below: