Looking for a large quantity of AVX-VGA-TP-SRX? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | AVX-VGA-TP-SRX |
| Brand Name | Black Box |
| Product Type | Video Extender Receiver |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wired |
| Number of Output Devices Supported | 1 |
| Maximum Operating Distance | 492.13 ft |
| Video | |
| Graphics Modes | WUXGA |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1200 |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| VGA Out | Yes |
| Serial Port | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Number of VGA Outputs | 1 |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Physical Characteristics | |
| Height | 0.9" |
| Width | 4.3" |
| Depth | 3.4" |
| Weight (Approximate) | 11.20 oz |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no AVX-VGA-TP-SRX. Or Request a Quote below: