Looking for a large quantity of AVX-VGA-TP-TX? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | AVX-VGA-TP-TX |
| Brand Name | Black Box |
| Product Type | Video Extender Transmitter |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wired |
| Number of Input Devices Supported | 1 |
| Number of Output Devices Supported | 1 |
| Maximum Operating Distance | 1000 ft |
| Video | |
| Graphics Modes | WUXGA |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1200 |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| VGA In | Yes |
| VGA Out | Yes |
| Serial Port | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Number of VGA Inputs | 1 |
| Number of VGA Outputs | 1 |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Physical Characteristics | |
| Height | 1.6" |
| Width | 5" |
| Depth | 4" |
| Weight (Approximate) | 1 lb |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no AVX-VGA-TP-TX. Or Request a Quote below: