Looking for a large quantity of ICD200A? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | ICD200A |
| Brand Name | Black Box |
| Product Type | Transceiver/Media Converter |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 2 |
| Network (RJ-45) | No |
| DVI | No |
| USB | No |
| Management Port | No |
| Media & Performance | |
| Maximum Distance Supported | 4000 ft |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rail-mountable |
| Height | 1.3" |
| Width | 3.7" |
| Depth | 5.2" |
| Weight (Approximate) | 8 oz |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Country of Origin | United States |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no ICD200A. Or Request a Quote below: